Košice v kontrastoch

Ukončený projekt     Ukončený projekt

Cieľom súťaže, ktorá bola podporným podujatím kandidatúry mesta Košice na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013, bolo zachytiť prednosti i nedostatky mesta, jeho kultúrno – spoločenského života, sociálnej sféry a architektúry a zobraziť život centra i sídlisk. Fotografie súťažiacich vo veku od 12 do 26 rokov mali odrážať pohľady a názory mladých ľudí na mesto Košice a hľadať odpoveď na otázku, prečo by sa mala práve metropola východného Slovenska stať Európskym hlavným mestom kultúry. Súťaž prebiehala od 24. 9. 2007 do 31. 10. 2007.

Členmi poroty posudzujúcej súťažiace zábery boli fotograf a učiteľ na Súkromnej strednej umeleckej škole v Košiciach Pavel Maria Smejkal a aktívny fotograf Igor Tymczák. Slávnostné vyhlásenie výsledkov bolo spojené s otvorením výstavy najlepších fotografií v priestoroch Starej radnice na Hlavnej ulici v Košiciach. Autori sa mohlido súťaže zapojiť maximálne tromi fotografiami, ktoré zodpovedali téme súťaže.

Výber fotografií zo súťaže Košice v kontrastoch sa stal súčasťou interiéru Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici. Nielen dnes už historický záber niekdajšieho hotela Slovan, ale aj rôzne nepovšimnuté zákutia a kontrasty, ktoré ukrývali a  ukrývajú ulice nášho mesta dodnes. Hodnotné a zaujímavé pohľady mladých fotografov si mohli pozrieť návštevníci výstavy v oddelení odbornej literatúry. Ďakujeme vedeniu knižnice, ktoré umožnilo zachrániť nevšedné fotografie pred zabudnutím… (na snímke jedna z víťazných fotografií autora Petra Salaja).

Inštalácia výstavy, vernisáž a workshop:

 

O projekte Košice v kontrastoch v médiách:

SME, 9. 10. 2007: Súťaž Košice v Kontrastoch pre mladých fotografov

Košice 2013, 1. 12. 2007: Košice pod drobnohľadom objektívov

Cassovia.sk, 4. 12. 2007: Košice v kontrastoch na stenách Historickej radnice

Košice 2013, 5. 12. 2007: Košice v kontrastoch na stenách Historickej radnice

Korzár, 7. 12. 2007: Mesto Košice a občianske združenie Úlet pripravili v rámci kandidatúry EHMK 2013 zaujímavú súťaž